I když rozhodně nespadám do kategorie foodblogerů, nějakou náhodou se stalo, že mě Emco oslovilo se svou "vločkovou" výzvou. Překvapilo mě to, ale nakonec jsem kývla, protože vločky jím často a moc ráda, a taky proto, že jsem vám sem tenhle recept stejně chtěla dát;) Patří totiž k mým sezónním favoritům. Je snadný, potřebujete na něj jen pár základních surovin a během chvilky je hotový. A zahřeje. Na těle i na duši♡
12 prosince 2016
27 listopadu 2016
Lívance s badyánovými jablky a skořicovou pěnou
Říkám jim vánoční lívance.. protože voní skořicí a badyánem a jsou prostě sváteční. Zaberou vám o trochu víc času, než lívance s javorovým sirupem:) , ale opravdu to stojí za to. Kombinace teplých lívanců, vychlazené skořicové pěny z bílé čokolády a badyánových jablíček podle mě nemá chybu.
Máte chuť?
23 listopadu 2016
Předadventní soutěž
A je to tady! První soutěž na mém blogu:)
Když mě před nějakou dobou oslovila Markéta z blogu TAMARKI.cz s nabídkou účasti v Předadventním kalendáři plném blogerských soutěží, váhala jsem, protože na rozdíl od většiny ostatních blogerek nic nevyrábím, ani nemám svůj e-shop nebo něco podobného.
Dlouho jsem přemýšlela, co bych tedy mohla nabídnout jako výhru v soutěži. A protože je zrovna čas "předvánočních příprav", do bytů a domů se začínají vkrádat první vánoční dekorace, atmosféra adventu je všude kolem nás a všichni si jí chceme co nejvíc užít, napadlo mě, že pro vás vyrobím vánoční věnec, který si budete moct pověsit na vchodové dveře, nebo jen tak položit na stůl, a doplnit tak vaší slavnostní výzdobu:)
20 listopadu 2016
První sníh a přípravy na zimu
První polovina listopadu byla nečekaně mrazivá a s jednodenním předstihem dorazil i sv. Martin na bílém koni. Musím přiznat, že mě to letos docela zaskočilo. Byla jsem ukolébaná mírným průběhem předešlých zim a nečekala jsem nějaké výrazné mrazy, minimálně do prosince.. (pamatuju si, že mi loni ještě na Štědrý den krásně kvetly pelargonie). Takže, když se ke mně donesly zvěsti o mrazech kolem -7 stupňů, měla jsem co dělat - neměla jsem přihrnuté růže, ani nařízkované pelargonie. Nakonec jsem všechno stihla, ale už jsem nezvládla všechny tyhle "ochranné" činnosti pořádně zdokumentovat, holt nebyl čas, zvlášť když se teď tak brzo stmívá:(
03 listopadu 2016
Listopadová zahrada & blogerský PŘEDadventní kalendář
Budu znít jako nějaká stará babka, ale taky máte pocit, že ten čas strašně letí? Je tu listopad a za chvíli Vánoce. Vůbec by mi nevadilo, kdyby podzim (myslím tím ten "říjnový", barevný podzim) trval mnohem déle, abych si to všechno stihla pořádně užít. Ještě se párkrát projít pod barevnými stromy, kterými prosvítají teplé podzimní paprsky. Je tolik míst, které bych chtěla vidět v podzimním hávu. Ale jak tak koukám ven, vítr, chlad a déšť intenzivně pracují na tom, aby tahle krása byla co nejdřív na zemi, a stromy se postupně mění v holé siluety.. I ty ale mají něco do sebe, takže dost pesimismu, čekají nás Vánoce!:)
01 října 2016
Podzimní procházka zahradou
Podzim mám nejraději ze všech ročních období. Dřív
tomu tak nebylo.. možná proto, že jsem ho měla spojený s koncem
volna a začátkem školy. Čím jsem ale starší, tím víc si podzim vychutnávám a
obdivuju jeho krásy. Miluju všechny ty syté barvy v přírodě; podzimní sluníčko a
to jasné, čisté podzimní světlo; vůni spadaného listí; ranní mlhy a orosené
pavučiny babího léta; podzimní sklizeň - dýně, cukety, švestky, ostružiny,
hrušky, jablka, víno nebo ořechy; podzimní vaření a pečení - všechno
s dýní, courgetti, švestkové knedlíky, štrůdly, jablečné a švestkové crumbly, koláče..;
podzimní módu - vínové tóny, tartan, hřejivé svetry, šály..; podzimní květy
- hlavně jiřiny, sasanky a astry a podzimní truhlíky s vřesy a
chryzantémami; a hlavně tu podzimní náladu, kdy se venku trošku ochladí a
člověk se může hezky schoulit doma, v teple, s šálkem dobrého čaje,
zapálit svíčky, zatopit v krbu a dát si něco dobrého..
31 července 2016
Jak jsme zakládali trvalkový záhon
Tento týden mám narozeniny a to znamená, že má narozeniny i náš trvalkový záhon, protože jsme ho vysadili přesně v den mých narozenin před třemi lety. Říkala jsem si, že je to ideální příležitost zavzpomínat na jeho začátky:)
Dlouho jsem snila o záhonu plném trvalek v anglickém stylu. Velkou inspirací pro mě byly nejrůznější britské časopisy o zahradách, které jsem "hltala" a ze kterých jsem si vypisovala latinské názvy, a potom hledala stejné rostliny na našem trhu. (Což vlastně dělám pořád:) Takže jsem už dlouho před realizací záhonu měla jasnou představu, jaké druhy trvalek mi nesmějí chybět. Některé rostliny bylo těžší sehnat, objednávala jsem i po internetu a občas jsem byla hodně překvapená, jak maličké rostliny mi dorazily. Ze zkušenosti už teď ale vím, že je mnohem lepší vysadit malé sazeničky, které si snadněji přivyknou na nové místo, než velké rostliny. Během několika měsíců se z těch maličkých rostlinek staly silné trvalky, které jsem musela hlídat, aby nebujely až moc.
Ohledně půdy jsem oslovila velkého odborníka na pereny, pana
06 července 2016
Jak sázím růže...
Minulý měsíc jsem si pořídila dvě nové růže, obě od Davida Austina, obě růžové.. ;) Jedna se jmenuje Scepterd Isle a druhá nese jméno Austinovy vnučky Olivia Rose Austin. Reálně jsem měla místo jen na jednu růži, ale neodolala jsem. Pěkně dlouho jsem si pak lámala hlavu, jak a co přeskupím, aby se vešly..
Dneska konečně nastal den D a pustila jsem se do práce. Nakonec obě našly své místo v zadním záhonu u lavičky - od začátku bylo mým záměrem dostat je co nejblíž lavičce, abychom mohli nasávat tu dokonalou vůni "z první ruky" a mohli pozorovat květy pěkně zblízka.
Sázení kontejnerovaných růží není žádná věda, jediná záludnost podle mě spočívá v hloubce výsadby. Místo štěpování je nutné chránit před mrazem, a proto je důležité zasadit růži mnohem níž, než je tomu v kontejneru. Nafotila jsem pro vás celý postup, třeba se bude hodit..
Dneska konečně nastal den D a pustila jsem se do práce. Nakonec obě našly své místo v zadním záhonu u lavičky - od začátku bylo mým záměrem dostat je co nejblíž lavičce, abychom mohli nasávat tu dokonalou vůni "z první ruky" a mohli pozorovat květy pěkně zblízka.
Sázení kontejnerovaných růží není žádná věda, jediná záludnost podle mě spočívá v hloubce výsadby. Místo štěpování je nutné chránit před mrazem, a proto je důležité zasadit růži mnohem níž, než je tomu v kontejneru. Nafotila jsem pro vás celý postup, třeba se bude hodit..
20 června 2016
Trvalkový záhon
Na Instagramu se mi sešlo pár dotazů na složení mého trvalkového záhonu. Dala jsem tedy dohromady seznam základních druhů, které jsem použila a které se mi osvědčily.
Myslím, že tu nemusím opakovat, že tou nejzásadnější rostlinou jsou u mě růže:) Mám jich tu pět a jsou celkem pravidelně rozmístěné po celém záhonu. Další trvalkou, bez které si náš záhon nedokážu představit, je nepeta neboli šanta. Mám ji ještě raději než levanduli, je krásně výrazná, a přitom něžná a hrozně dlouho vydrží kvést. Třetí v pořadí bych zmínila šalvěje. Mám je snad ve všech barvách (kromě růžové, tu jsem nakonec dala pryč).
Tyto tři krásky - růže, nepety a šalvěje - by vystačily na dokonalý záhon. Já k nim ještě přidala pár dalších vděčných trvalek (jako jsou floxy, jarmanky, ostrožky atd.), několik travin a stálezelených rostlin (aby záhon zůstal alespoň trochu zelený i v zimě), výplňových trvalek do mezer, přepadající trvalky na okraje záhonu, trvalky kvetoucí na podzim a "vzdušné" trvalky, které se nenápadně vznášejí nad všemi ostatními. Klikněte pro celý seznam a spoustu aktuálních fotek:)
11 června 2016
Pivoňková sezóna
Pivoňkám trvá hodně dlouho, než si zvyknou na nové místo. Ty naše se konečně rozkoukaly a začaly (dva roky od vysazení) pořádně kvést. Největší parádu letos udělala růžová "Pink Giant" a bílo-krémová "Shirley Temple". Kromě nich máme ještě bílou "Gardenii", která rozkvetla teprve před pár dny, a světle růžovou "Sarah Bernhardt". Pokud zrovna vybíráte tu pravou na vaší zahrádku a hledáte inspiraci, tady je pár fotek každé z nich.
- Paeonia "Pink Giant"
Pivoňková sezóna uteče hrozně rychle, ale stojí za to. Miluju
19 května 2016
Víkend na Pálavě
Minulý víkend jsme strávili na Jižní Moravě. Před lety jsme byli na výletě v Lednicko-valtickém areálu, ale Mikulov a Pálavu jsme tenkrát nestihli. A tak jsme se to rozhodli napravit.
Vypadalo to na propršený víkend, ale počasí se nakonec umoudřilo a od sobotního rána dokonce svítilo sluníčko. V sobotu jsme se vydali na túru z Dolních Věstonic, kde jsme nechali auto (bydleli jsme v Hustopečích), do Mikulova. Když jsme to pak počítali, vyšlo to přibližně na 21 kilometrů. Vzali jsme to přes zříceninu Dívčí hrady, která byla krásně porostlá tařicí, přes Děvín do Klentnic, kde jsme se najedli v Café Fara.
Pohled na Mikulov z Kozího hrádku |
Pokračovali jsme k romantické zřícenině Sirotčí hrádek, a pak přes rozkvetlé louky plné šalvějí, rozrazilů a zvonků, kolem vinic a polí s jarním ječmenem až do Mikulova. Ten jsme si nejdřív
09 května 2016
Procházka botanickou zahradou
Do botanické zahrady v Tróji ráda zajdu v kterémkoli ročním období. Ráda se tam procházím, objevuju nová zákoutí a zkoumám, co právě kvete a jak se všechno proměňuje v průběhu roku. Naposledy jsem tam byla na podzim během dýňové sezóny, fotila jsem si nejrůznější tykve, nádherně vybarvené javory v mojí oblíbené japonské zahradě nebo astry v trvalkových záhonech. Tentokrát byla mou hlavní motivací pivoňková louka - prostor v horní části zahrady, na kterém jsou volně vysázeny desítky nejrůznějších kultivarů keřovitých pivoněk.
Nechtěla jsem propásnout ty obří barevné květy a bylo mi jasné, že nezbývá moc času. A je to tak, některé
Nechtěla jsem propásnout ty obří barevné květy a bylo mi jasné, že nezbývá moc času. A je to tak, některé
25 dubna 2016
Tulipánová sezóna
Tulipánová sezóna je tu! Tolik barev a ta úžasná sytě zelená všude kolem.. Když k tomu přidáte modrou oblohu, nemá to chybu. Ta záplava květů mi dělá radost:)
Naše tulipány se krásně namnožily. Tam, kde byla jedna cibulka, je teď, po dvou a půl letech od vysazení (podzim 2013), celý shluk. Hezky je to vidět na úvodní fotce - to hnízdo deseti temných fialových tulipánů přibližně uprostřed fotky je z jedné cibulky.
Mám moc ráda takovou tu klasickou českou kombinaci červených a žlutých tulipánů, která vévodí tradičním babičkovským zahrádkám na venkově, ale pro svůj záhon jsem chtěla něco jiného. Zvolila jsem
16 dubna 2016
Týden v zahradě #2
Bílý narcis se zářivým oranžovým středem (Narcissus tazetta 'Cragford') |
V minulých dvou týdnech jsme s přítelem pilně zahradničili, kdykoli to šlo. Hlavní akcí byla jarní péče o trávník. Musím přiznat, že jsme s ním loni hodně bojovali.. během těch veder a hrozného sucha se postupně proměnil v křupavou step a byl na něj hrozný pohled. Právě proto jsme se letos rozhodli věnovat mu větší péči. Krásný trávník je podle mě základ zahrady, který hezky podtrhne všechno ostatní.
Trávu jsme nejdřív poprvé posekali, a potom jsme se vrhli na vertikutaci, abychom trávník provzdušnili a vyčesali z něj travní plsť a mech. Pak následovalo hnojení (používáme organické hnojivo, které sice nemá takový okamžitý efekt, jako to minerální, ale chceme se přeci jen brouzdat rosou a ne chemií..:). Nakonec jsme trávník poházeli slabou vrstvou kompostu a zalili ho.
Zdá se, že to trávníku udělalo radost, protože se během týdne (s přispěním aprílových přeháněk) nádherně zazelenal a na pohled i zahustil, takže zatím spokojenost. Léto ukáže..
Předpěstování jiřinek |
Kromě trávníku jsem se taky vrhla na zeleninový záhon, vyplela jsem jahody, odstranila všechny staré a poškozené listy a podestlala je slámou. Vysela jsem hrášek a do zbytku záhonu zapravila hnůj, abych vylepšila půdu. Nakoupené hlízy jiřinek
06 dubna 2016
Jarní řez růží
Fotka z loňského června - růže Rosengrafin Marie Henriette |
Růže, to je kapitola sama o sobě. Rok od roku je mám raději. Jsou i chvíle, kdy si říkám, že bych vlastně nemusela pěstovat nic jiného než růže, protože jsou nejkrásnější, dokonale voní a kvetou v podstatě celou sezónu.. V mém trvalkovém záhonu hrají bezesporu hlavní roli, vše ostatní je chtě nechtě jenom doplňkem.
Na zahradu se nám (prozatím;) vešlo šest růží - tři od německého šlechtitele Kordes a tři britské krásky od Davida Austina. Určitě vám je všechny brzy jednotlivě představím, abyste se mohli inspirovat, pokud teprve vybíráte. Teď ale k řezu růží, protože to je jedna z nejdůležitějších věcí, které je aktuálně potřeba udělat.
30 března 2016
Mrkvový dort
Můj nejoblíbenější dort. Poprvé jsem ho ochutnala v podstatě nedávno, asi před třemi roky na farmářském trhu na Kulaťáku. Pak jsme si ho zkusili upéct doma. A chutnal nám. Od té doby jsem ho pekla na různé rodinné sešlosti a měl úspěch. Takový, že i když bych teď měla chuť zkoušet nějaké nové recepty, většinou to dopadne stejně - prosbou typu "uděláš zase ten mrkváč, prosím?":)
Tak tady je. Hotový ho máte raz dva. Snad vám bude chutnat!
28 března 2016
Procházka rozkvetlým údolím
Pár fotek z dnešní jarní procházky... Vyrazili jsme brzy ráno s cílem najít nějaké pěkné světlé údolí s rozkvetlými bledulkami. Nechtělo se nám do nedalekého Pekla (které je známé právě jako ráj bledulek), protože nám bylo jasné, že bude o Velikonocích připomínat spíš Václavák než malebné údolí. A tak jsme zapátrali v mapě a vydali se na cestu do neznáma. Byla to trefa do černého, údolí předčilo naše očekávání, kvetlo tam toho tolik, že to ani nejde vyjmenovat:)
Prvosenka jarní {Primula veris} |
27 března 2016
Týden v zahradě #1
Zahrada je moje velká radost - to už asi tušíte..:) Říkala jsem si, že založím pravidelnou rubriku Týden v zahradě, ve které prostřednictvím fotek shrnu předchozí týden u nás na zahradě - co je nového, co raší, co rozkvetlo, ... a doplním to o tipy, co je potřeba v daném období udělat, co ostříhat, pohnojit nebo vysít.
Tento týden je ideální doba na zastřižení vřesů. Po zastřižení zůstávají krásně kompaktní, nerozvalují se a bohatěji kvetou. Odstřihuju přibližně 2/3 výšky, viz obrázek.
26 března 2016
Velikonoční vajíčka
Po zveřejnění téhle fotky na Instagramu se mě pár lidí ptalo, jak na to. Proto jsem pro vás připravila jednoduchý návod. Není to vůbec nic složitého, takže pokud ještě nemáte nazdobeno, můžete si pohrát;)
Budete potřebovat voskovky (kromě barevných hlavně bílou), vyfouklá vajíčka, tužku a špendlík se zaoblenou hlavičkou, několik čajových svíček a aromalampu nebo nějaké jiné "nahřívadlo".
22 března 2016
První květy na Petříně
Každý rok mám hroznou radost, když zjistím, že už rozkvétá Petřín. Vždycky mi přijde, že je to dřív než posledně.. a letos to bylo už kolem 25. února! První rozkvétají mandloně na kraji Petřína u kostela Panny Marie Vítězné, odkud jsou tyhle fotky.
21 března 2016
Výstava skalniček u Faustova domu
Začátek jara mám už tradičně spojený s první výstavou Klubu skalničkářů u Faustova domu v Praze na Karlově náměstí. Takzvaná "První jarní výstava" skalniček probíhá od neděle 20. března do pátku 1. dubna.
Už je to pěkných pár let, co mě přítel vzal "na rande" na jednu z těchto výstav, a od té doby jsme skoro žádnou nevynechali. Výstavy jsou tři do roka. Kromě jarní pořádá Klub skalničkářů ještě hlavní Májovou výstavu a na závěr sezóny pak výstavu Podzimní.
20 března 2016
Jarní výsev letniček
Páteční dokonale jarní počasí mě vylákalo na zahradu, a protože je ideální čas vysít letničky, pustila jsem se do toho. Mezi moje nejoblíbenější patří hrachory a krásenky. Stačí jen malé úsilí a ony se vám odmění vytrvalou záplavou barevných květů po celé léto (krásenky až do prvního mrazu). Hrachory navíc nádherně voní. Když si je natrháte do vázy, provoní celý byt nezaměnitelnou letní vůní.
Když kvete les
Pár fotek z procházky rozkvetlým březnovým lesem. Tolik krásy jsem už dlouho neviděla. Na každém kroku vyrůstaly ze suchého listí nesmělé sněženky. Na kraji lesa, kousek od potoka jsme objevili místo poseté různobarevnými čemeřicemi. Některé z nich se podobaly šlechtěným odrůdám, které znám z anglických časopisů. Možná tam v dávné minulosti byla zahrádka, možná ne.. každopádně to byla nádhera!
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)